Rodzaje pistoletów lakierniczych

Precyzyjne lakierowanie wymaga odpowiedniego dobrania i zastosowania konkretnego sprzętu, jakim jest pistolet lakierniczy. W zależności od tego, co lakierujemy oraz czy pracą zajmuje się amator czy osoba doświadczona, można użyć różnych rodzajów pistoletów.

Sposób działania pistoletu lakierniczego

Pistolety lakiernicze to urządzenia, które funkcjonują dzięki właściwościom powietrza i cieczy. Powietrze sprawia, że lakier jest zasysany i przepływa w kierunku dyszy pistoletu. Działanie pistoletu można przyrównać do działania puszki sprayu. W pistolecie spust odpowiada za zamykanie dyszy oraz za sterowanie zaworem powietrza. Pistolet to precyzyjne urządzenie, które pozwala na kontrolowanie i regulowanie ilości powietrza.

Rodzaje pistoletów lakierniczych

Pistolety dzielą się na kilka rodzajów. Najczęstszy podział odnosi się do rodzaju ciśnienia i wyróżnia się tu pistolety wysokociśnieniowe (HP), niskociśnieniowe (HVLP), niskociśnieniowe z niskim użyciem materiału (LVLP), a także pistolety lakiernicze o zredukowanym ciśnieniu (RP). Ciśnienie definiuje liczba otworów dyszy i tak np. dysze pistoletów niskociśnieniowych HVLP są wyposażone w więcej otworów, które powodują, że ciśnienie spada, a rośnie ilość wydmuchiwanego lakieru. Pistolety niskociśnieniowe pozwalają na uzyskanie równomiernej oraz cienkiej powłoki lakieru, natomiast proces lakierowania trwa dłużej niż w przypadku pistoletów wysokociśnieniowych HP. Pistolety o zredukowanym ciśnieniu RP, tzw. średniociśnieniowe, łączą w sobie cechy obu poprzednich rodzajów pistoletów i zapewniają krótszy czas lakierowania przy zachowaniu cienkiej i równomiernej powłoki lakieru.

Poza pistoletami lakierniczymi zasilanymi ciśnieniowo istnieją także pistolety, które zasilane są grawitacyjnie. Ich cechą charakterystyczną jest umieszczenie zbiornika o niedużej pojemności na górze pistoletu. Przez ich ograniczoną pojemność korzysta się z nich przy lakierowaniu różnego rodzaju niewielkich elementów i małych powierzchni.

Pozostałe parametry pistoletów lakierniczych

Ostateczny wybór pistoletu lakierniczego powinien być podjęty także w oparciu o jego inne parametry techniczne. Jednym z bardziej istotnych jest zapotrzebowanie pistoletu na powietrze. Im zapotrzebowanie jest wyższe, tym sprężarka powinna osiągać większą wydajność oraz mieć większą pojemność. To wpływa w znacznym stopniu na proces lakierowania i końcowy efekt. Należy wziąć także pod uwagę średnicę dyszy – większe dysze pozwalają na użycie lakierów o większej gęstości. Zakup pistoletu lakierniczego to niemały wydatek, dlatego warto też udać się do sprawdzonego producenta, jak np. DeVilbiss, by mieć pewność, że nasz sprzęt do lakierowania będzie precyzyjny i posłuży na długie lata. Warto przy tym skorzystać z autoryzowanego dystrybutora  DeVilbiss Polska.

Dzięki temu, że na rynku istnieje wiele rodzajów pistoletów lakierniczych, można znaleźć idealny dla siebie i rodzaju wykonywanych prac. Warto poświęcić chwilę i przeanalizować zakup, by efekty pracy były w pełni zadowalające.

Artykuł powstał we współpracy z Agencją Interaktywną Agave.pl

Powiązane tematy

Inne urządzenia

Co świadczy o potrzebie wymiany baterii w smartfonach Huawei?

W każdym telefonie niezwykle ważna jest bateria. Odpowiada ona za działanie urządzenia przez określony czas. Jeśli nasz telefon szybko traci baterię, to znak, że pora wymienić tę część na nową. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele propozycji, które są dopasowane do potrzeb klientów. Oryginalna bateria sprawi, że na nowo będziemy cieszyć się komfortowym użytkowaniem telefonu. […]

Czytaj dalej
Inne urządzenia

Dlaczego elektronika ulega uszkodzeniu po kontakcie z wodą?

Wszyscy wiemy, że nigdy nie powinniśmy zamoczyć urządzenia elektronicznego, niezależnie od tego, czy jest to telefon komórkowy, tablet, komputer, czy cokolwiek innego, przez co przepływa prąd. Nie każdy jednak wie, co dokładnie powoduje, że woda wchodząc w kontakt z urządzeniem elektronicznym, uszkadza je i prawdopodobnie czyni je niezdatnym do użytku. Woda powoduje zwarcia Woda zawiera […]

Czytaj dalej
Inne urządzenia

Niebezpieczeństwa związane z dronami

Obecnie zdecydowana większość dronów służy do użytku rekreacyjnego, ale przewiduje się, że do 2035 r. będzie ich ponad 400 000 do użytku profesjonalnego w naszym kraju. W ostatnich latach drony okazały się bardzo przydatnym narzędziem do kręcenia filmów, rozrywki, systemów nadzoru, śledzenia, kwestii rolniczych, handlu elektronicznego i wielu innych możliwości. Mimo to brak doświadczenia i […]

Czytaj dalej