Czym się różni dysk M.2 PCIe NVMe od SSD SATA?

Współcześnie wybór dysków pamięci do laptopa czy komputera jest tak duży, że łatwo się w tym pogubić. Podpowiemy, czym się różnią dwa najpopularniejsze rodzaje dysków SSD – SATA oraz M.2 PCIe NVMe. Zdradzimy też, jak wygląda ich montaż w urządzeniu. Który z nich warto wybrać do swojego komputera czy laptopa? Sprawdźcie!

Dysk SSD SATA – czym się charakteryzuje?

SSD SATA to najbardziej popularny dysk, który jeszcze do niedawna był świetną alternatywą dla HDD. Był, bo jego miejsce zajął dysk PCIe NVMe. SATA ma format 2,5-calowy, a jego pojemność może wynosić od 250 GB do nawet 8 TB. Korzysta on z technologii znanej już z dysków twardych. Protokół, wykorzystywany obecnie do transferu plików, to SATA III. Nośnik ten posiada podwójne złącze, które służy do przesyłania danych oraz zasilania. Jeden z kabelków ma postać cienkiej taśmy, a drugi to przewodnik prądu.

Technologia znana z HHD mocno ogranicza potencjał SSD SATA. W przypadku tego typu nośników, maksymalna prędkość odczytu i zapisu to jakieś 500-600 MB/s. Nie jest to wiele, choć w porównaniu z dyskami twardymi możemy zauważyć znaczną różnicę w działaniu systemu i transferze plików. Warto wyposażyć w niego starsze modele laptopów i komputerów.

Dysk M.2 PCIe NVMe– szybkość i wytrzymałość

Dysk M.2 PCIe NVMe to dużo nowsze rozwiązanie, które wprowadza zarówno nowy format, jak i bardziej zaawansowaną technologię. Wielkością przypomina listek gumy do żucia, a wygląd ma zbliżony do kości pamięci RAM. Choć złącze M.2 może działać również w protokole SATA, zajmiemy się wersją z magistralą PCI-Express.

Technologia NVMe w połączeniu z PCIe oferuje dużo wyższą przepustowość niż modele SATA. Jedna linia PCIe może zaoferować prędkość wynoszącą nawet 1GB/s, a nowoczesne komputery mogą obsłużyć nawet 16 takich linii. Prędkość dysku PCIe będzie zależeć od standardu PCIe. Jedna z nowszych generacji, czyli 4.0 teoretycznie jest w stanie zapewnić 8000 MB/s prędkości odczytu sekwencyjnego. Na rynku znajdziemy modele, które dorównują niemal maksymalnym limitom. Przykładowo Samsung 990 PRO oferuje prędkość odczytu do 7450 MB/s*..

Montaż dysku SSD M.2 PCIe oraz SATA

Jeśli już zdecydowaliśmy się na konkretny nośnik, czas na jego montaż. Tak naprawdę nie jest to takie trudne zadanie. Dysk SSD SATA musimy umieścić w odpowiedniej zatoce w obudowie. Jak już wspominaliśmy, nośnik ten posiada dwa przewody. Sygnałowy trzeba podłączyć do płyty głównej, a zasilający oczywiście do zasilacza. Na szczęście kabelki mają charakterystyczne wtyczki, więc z pewnością uda nam się je prawidłowo zamontować.

Trochę inaczej, ale i prościej wygląda montaż dysku M.2 PCIe. Umieszczany jest on bezpośrednio na płycie głównej i nie trzeba podłączać żadnych przewodów. Odkręcamy śrubkę, wkładamy nośnik do gniazda i przykręcamy – to wszystko.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.

Powiązane tematy

Pozostałe

Zastosowanie konwerterów USB-UART w projektach hobbystycznych i edukacyjnych

Dowiedz się, jak konwertery USB-UART mogą stać się nieocenionym narzędziem w realizacji projektów elektronicznych. Odkryj ich zastosowanie w edukacji i hobby, poznaj sposoby na efektywną komunikację między urządzeniami. Konwertery USB-UART to kluczowy element wyposażenia dla entuzjastów elektroniki oraz osób zajmujących się nauką programowania mikrokontrolerów. Umożliwiają sprawną komunikację pomiędzy komputerem a różnorodnymi urządzeniami poprzez interfejs szeregowy. […]

Czytaj dalej
Pozostałe

Zegarki do płatności zbliżeniowych – idealne rozwiązanie dla aktywnych osób

W dzisiejszych czasach, kiedy każda sekunda jest na wagę złota, poszukujemy rozwiązań, które nie tylko ułatwiają codzienne życie, ale też wpisują się w nasz dynamiczny styl życia. Zegarki do płatności zbliżeniowych stanowią jedną z takich innowacji, oferując szybką, wygodną i bezpieczną metodę płatności. Dla osób aktywnych, które nieustannie są w ruchu, smartwatch z NFC otwiera […]

Czytaj dalej
Inne urządzenia Pozostałe

Który Galaxy Tab wybrać? Porównywarka tabletów Samsung wyjaśnia

Dla jednych tablet to dodatkowe urządzenie, dla innych – jedno z podstawowych narzędzi pracy. Niezależnie od potrzeb, w każdym z tych zadań sprawdzają się Samsung Galaxy Tab. Czym różnią się poszczególne modele? Dzięki tej porównywarce tabletów znalezienie sprzętu najlepszego dla siebie stanie się znacznie łatwiejsze. Wspólne cechy tabletów Samsung Galaxy Tab Dostępna na stronie producenta […]

Czytaj dalej