Dyski zewnętrzne a pojemność. Jaka pojemność będzie najlepsza?

Dyski zewnętrzne różnią się prędkością przesyłania danych, interfejsem oraz pojemnością oraz innymi parametrami wewnętrznymi i zewnętrznymi.[PKM/E3]  Pojemność zewnętrznych dysków to parametr, na który kupujący zwracają największą uwagę, bo większa pojemność, to więcej miejsca do przechowywania plików. Jaka pojemność dysków zewnętrznych będzie optymalna: 500 GB, 1 TB czy 2 TB? Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy zakupie? Sprawdź!

Najważniejszy parametr każdego dysku zewnętrznego

W ofercie dysków zewnętrznych znajdziesz cały przekrój urządzeń o różnych parametrach: z różnymi złączami, z pamięcią HDD lub SSD, o różnej szybkości zapisywania i odtwarzania plików. Jednak jednym z parametrów, które są najczęściej brane pod uwagę, jest pojemność.

Z roku na rok zmienia się standard wielkości dysków zewnętrznych — stają się coraz pojemniejsze. I tak jak jeszcze kilka lat temu popularne były dyski 250 GB, a nawet 100 GB, tak teraz praktycznie nie znajdziesz w ich ofercie. W 2022 roku stały się najpopularniejsze dyski zewnętrzne 500 GB, 1 TB, 2 TB, a nawet więcej.

Dlaczego pojemność dysku jest taka istotna?

Jest jeden główny powód, dla którego dyski zewnętrzne są tak popularne: pozwalają na nagrywanie, zapisywanie, przechowywanie i odtwarzanie plików. Duża pojemność dysku oznacza, że zyskujesz dodatkowe miejsce na tworzenie kopii zapasowych, nagrywanie programów, filmów i seriali prosto z telewizji oraz tworzenie bibliotek gier na konsole Xbox, oraz PlayStation.

Najnowsze  gry, aktualizacje, dodatki i rozszerzenia zajmują coraz więcej miejsca. Z tego powodu dyski zewnętrzne 2 TB i więcej stają się codziennością.

Dyski zewnętrzne 500 GB, 2 TB czy 1 TB? Jaka pojemność będzie najlepsza?

Obecnie trzy najpopularniejsze dyski zewnętrzne to 500 GB, 1 TB oraz 2 TB.

Dyski 500 GB to modele o najmniejszej dostępnej pojemności, które możesz kupić często w atrakcyjnych cenach. Sprawdzą się świetnie u osób, które potrzebują dodatkowej pamięci do przechowywania dokumentów, zdjęć, e-booków, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, projektów, a od czasu do czasu, również filmów.

Dyski zewnętrzne 1 TB uchodzą już za standardowe. Zapewniają wystarczającą ilość miejsca do zapisywania większych plików np. filmów, programów telewizyjnych, zdjęć w formacie RAW, kopii zapasowych i wszelkich dokumentów. To optymalna wielkość, którą polecamy każdemu.

Dyski zewnętrzne 2 TB to jedne z większych dostępnych na rynku, chociaż w dalszym ciągu pojawiają się produkty o większej pojemności, niemniej 2 tb to dobry wybór dla osób, które planują korzystać z nich do instalowania gier, nagrywania filmów i tworzenia kopii zapasowych.

 Pamiętaj! Wybierając rozmiar dysku zewnętrznego zawsze warto dopłacić i zdecydować się na większą pojemność. Z czasem może się okazać, że 500 GB to za mało, bo będziesz potrzebować dodatkowej przestrzeni do zgrania większych plików. Jeszcze nikt nigdy nie narzekał, że wybrał zbyt duży dysk zewnętrzny.

Podsumowanie

Pojemność dysków zewnętrznych to jeden z podstawowych parametrów. Obecnie najpopularniejsze są trzy rodzaje dysków: 500 GB, 1 TB oraz 2 TB. Im większy dysk, tym więcej miejsca masz do przechowywania plików np. filmów, zdjęć, gier czy dokumentów. Zdecydowanie warto wybrać jak największy model mieszący się w Twoim budżecie.

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Powiązane tematy

Pozostałe

Czym się różni dysk M.2 PCIe NVMe od SSD SATA?

Współcześnie wybór dysków pamięci do laptopa czy komputera jest tak duży, że łatwo się w tym pogubić. Podpowiemy, czym się różnią dwa najpopularniejsze rodzaje dysków SSD – SATA oraz M.2 PCIe NVMe. Zdradzimy też, jak wygląda ich montaż w urządzeniu. Który z nich warto wybrać do swojego komputera czy laptopa? Sprawdźcie! Dysk SSD SATA – […]

Czytaj dalej
Pozostałe

Najlepsze monitory – czym kierować się podczas zakupu?

Niezależnie od tego, czy komputer stacjonarny służy Ci do pracy, nauki czy grania – bez wątpienia potrzebujesz monitora, który będzie idealnym uzupełnieniem zestawu. Dobrze, aby wielkość ekranu była dopasowana do Twoich potrzeb. Jednak to nie jedyny parametr, który ma tutaj znaczenie. Poznaj najlepsze monitory zasługujące zarówno na uwagę graczy, jak i osób używających komputera do […]

Czytaj dalej
Pozostałe

Telefon z dużym wyświetlaczem – dla kogo może być dobrym wyborem?

Telefon z dużym wyświetlaczem oferuje szereg ciekawych możliwości, jeżeli chodzi o jego wykorzystanie w codziennym życiu. Większy wyświetlacz to większa czytelność oraz wygoda w przypadku oglądania na smartfonie treści wideo. Czy wiesz, który telefon z dużym ekranem w szczególności zasługuje na uwagę? Galaxy Z Fold5 od marki Samsung to jedna z ciekawszych propozycji w tej […]

Czytaj dalej