Wszyscy wiemy, że nigdy nie powinniśmy zamoczyć urządzenia elektronicznego, niezależnie od tego, czy jest to telefon komórkowy, tablet, komputer, czy cokolwiek innego, przez co przepływa prąd. Nie każdy jednak wie, co dokładnie powoduje, że woda wchodząc w kontakt z urządzeniem elektronicznym, uszkadza je i prawdopodobnie czyni je niezdatnym do użytku.
Woda powoduje zwarcia
Woda zawiera rozpuszczone minerały i elektrolity (takie jak sól). Podczas gdy woda destylowana jest bardzo słabym przewodnikiem elektryczności, po dodaniu substancji takich jak sól czy chlor staje się ona doskonałym przewodnikiem.
Elementy elektroniczne działają w określonym zakresie energii elektrycznej. W przypadku, gdy prąd płynący przez układ scalony, rezystor lub kondensator przekroczy jego zakres roboczy, może dojść do jego uszkodzenia. Kiedy się zepsuje, może się zdarzyć kilka rzeczy: może iskrzyć, może się stopić, może wybuchnąć lub po prostu przestać działać.
Woda sama w sobie nie wyrządza szkody w danym punkcie obwodu. Szkodliwy jest mostek, który woda pomaga utworzyć między, na przykład, dwoma punktami lutowniczymi. W ten sposób część, która nie powinna otrzymywać pewnej ilości prądu, otrzymuje go, ponieważ woda działa jak mostek przewodzący między nimi, co często prowadzi do zwarcia. Na dużą skalę, wylewając np. butelkę wody na płytę główną, można sobie wyobrazić spustoszenie, jakie może spowodować wykonanie setek połączeń, które nie powinny być wykonane.
Uszkodzenie to następuje po włączeniu urządzenia. Jeśli wyłączymy urządzenie jak najszybciej, możemy znacznie ograniczyć szkody. W przypadku zamoczenia wyłączonego urządzenia, jeśli wyschnie ono szybko (maksymalnie kilka godzin), prawdopodobnie nie zostaną wyrządzone żadne szkody.
Korozja: wróg komponentów elektronicznych
Problemem w przypadku długotrwałego zamoczenia urządzenia jest korozja powodowana przez wodę (metal, rdzewiejąc, może pęknąć lub stracić swoje właściwości) lub minerały, które może pozostawić po sobie, gdy wyschnie. Dlatego, jeśli poczekamy aż urządzenie wyschnie, dobrze jest wyczyścić sprzęt dmuchawą, aby usunąć wszelkie minerały, które mogły pozostać. Jeśli zamierzasz włączyć urządzenie, które zostało zamoczone, upewnij się, że nie ma na nim śladu wody, lub wilgoci. Jednym z najbardziej znanych sposobów osuszania urządzeń jest umieszczenie ich w ryżu. Sprawdź, czy ten sposób naprawdę działa.
Z tego powodu, gdy instalujesz komponenty na płycie głównej, najlepiej jest to robić z płytą prawidłowo umieszczoną w obudowie komputera i przykręconą w ostatecznej pozycji lub na opakowaniu antystatycznym, z którym jest dostarczana, ponieważ jeśli położysz ją np. na dywanie, możesz spowodować zwarcie płyty. Aby uczynić płyty główne lub telefony komórkowe wodoodpornymi, istnieją żele lub spraye hydrofobowe, które odpychają wodę, a także pomagają chronić urządzenia przed rdzą.