Domowe centrum rozrywki na bazie Raspberry Pi

Czy można zbudować własny system media center w oparciu o komputer wielkości karty kredytowej? Z Raspberry Pi to możliwe – dowiedz się, jak to zrobić!

Cyfrowa rozrywka stała się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Trudno wyobrazić sobie wieczorny relaks po ciężkim dniu w pracy lub na uczelni bez dostępu do serwisów streamingowych takich, jak Netflix, Spotify czy YouTube. Korzystanie z aplikacji oferowanych przez system operacyjny smart TV bądź odtwarzanie mediów na komputerze nie zawsze jest jednak dobrym wyjściem – zwykle w pewnym momencie trafimy na problem niekompatybilności urządzenia z serwisem, który udostępnia pożądany przez nas materiał bądź będziemy zmuszeni do uciążliwego przełączania się pomiędzy kilkoma źródłami i urządzeniami. Remedium na wszystkie te bolączki stanowi jeden, zintegrowany system media center. Co ciekawe, wcale nie musisz decydować się na zakup gotowego urządzenia – zamiast tego możesz w prosty sposób złożyć i skonfigurować własny system multimedialny.

Raspberry Pi – mały komputer o wielkich możliwościach

Raspberry Pi należy do tzw. komputerów jednopłytkowych (SBC od ang. single-board computer), integrujących na pojedynczej, niewielkiej płytce drukowanej, wszystkie niezbędne podzespoły: wydajny procesor, sporą pamięć RAM, slot karty microSD (pełniącej rolę dysku twardego dla miniaturowego komputera), a także szereg portów, w tym USB (2.0 i 3.0) i Ethernet oraz – w modelach trzeciej i czwartej generacji – także szybki moduł radiowy WiFi/Bluetooth LE. Najnowsza, czwarta już generacja (Raspberry Pi 4B) oferuje szczególnie ciekawe wyposażenie, gdyż na pokładzie tego kultowego minikomputera o wielkości karty kredytowej znalazły się aż dwa porty HDMI (w rozmiarze micro), zaś wydajny koprocesor graficzny doskonale radzi sobie z obsługą monitorów o rozdzielczości 4K. Nic więc dziwnego, że model ten jest chętnie wykorzystywany do tworzenia urządzeń typu media center.

Składamy system media center na bazie Raspberry Pi 4B

Minikomputer Raspberry Pi 4B jest przeznaczony do zasilania za pomocą ładowarki bądź dedykowanego adaptera sieciowego z wyjściem USB C. Oprócz samego modułu głównego warto zatem zaopatrzyć się w taki właśnie zasilacz o parametrach 5 V/3 A – zwiększona (względem wielu popularnych ładowarek telefonicznych) wydajność prądowa umożliwia pokrycie zapotrzebowania energetycznego w przypadku dużego wzrostu obciążenia procesora (np. przy odtwarzaniu materiałów wymagających bardzo szybkiego transferu danych, w tym filmów o wysokiej rozdzielczości i dużej liczbie klatek/s). Ważna jest także odpowiednia obudowa – dobrym wyborem będzie model wyposażony w solidne radiatory, pozwalające na wydajne chłodzenie miniaturowego procesora. Pamiętać należy także o adapterze microHDMI-HDMI, który pozwoli na połączenie minikomputera z telewizorem lub dużym monitorem komputerowym. Warto wiedzieć, że w przypadku portów karty graficznej Raspberry HDMI, audio nie wymaga stosowania osobnego przewodu – całość danych (zarówno obraz, jak i dźwięk cyfrowy) można z powodzeniem przesyłać wyłącznie za pomocą HDMI.

Oprogramowanie, które dopełni dzieła

Jak każdy inny nowoczesny system cyfrowy, tak i nasze miniaturowe media center nie mogłoby istnieć bez odpowiedniego oprogramowania. Na szczęście nie ma potrzeby tworzenia go od zera – do obsługi wielofunkcyjnego odtwarzacza sieciowego można wykorzystać gotowy, specjalnie w tym celu przygotowany system operacyjny OSMC. Choć „od środka” system bazuje na jednej z dystrybucji Linuksa, to od strony interfejsu graficznego w niczym nie przypomina klasycznych systemów okienkowych – zamiast zwyczajnych aplikacji wyświetlanych na tle pulpitu otrzymujemy bowiem pełnoekranowy, szybki i bardzo estetyczny interfejs, przypominający grafikę stosowaną w menu telewizorów typu smart TV. Po pobraniu aplikacji instalatora ze strony twórców wystarczy „wypalić” za jego pomocą obraz systemu na karcie microSD, a następnie włożyć nośnik do slotu minikomputera i podłączyć zasilanie – oprogramowanie samo poprowadzi Cię przez proste etapy konfiguracji, po czym będziesz mógł cieszyć się samodzielnie zbudowanym systemem media center. Satysfakcja murowana!

Powiązane tematy

Inne urządzenia

Potrójny aparat główny – trzykrotnie większe możliwości

Już od dawna urządzenia mobilne, które na co dzień nosimy w kieszeni, przestały spełniać wyłącznie funkcję komunikowania się ze światem. Obecnie coraz więcej modeli nastawionych jest przede wszystkim na rejestrowanie dźwięku oraz obrazu. Tajemnica piękna kryje się w oku obserwatora, ale dobry aparat jest w stanie to piękno uchwycić i zapisać. Jak ważne jest to […]

Czytaj dalej
Inne urządzenia

Czy szeroki monitor sprawdzi się do pracy?

To pierwszy wybór dla fanów najnowszych gier i filmów. Pytanie, czy szeroki monitor równie dobrze sprawdzi się podczas pracy w biurze lub w domu? Przyjrzyjmy się najważniejszym cechom charakterystycznym dla tego typu monitorów, a także największym zaletom, które mogą decydować o wybierze takiego urządzenia z myślą o obowiązkach wykonywanych w pracy. Czy panoramiczny monitor się […]

Czytaj dalej
Inne urządzenia

Jak smartwatche poprawiają jakość życia?

We współczesnym życiu smartwatche są już na porządku dziennym i wiele osób je posiada, choćby po to, by „liczyć kroki”. Jednak jeden z tych małych smartwatchów może znacząco zmienić sposób, w jaki prowadzisz swoje życie, jeśli będziesz go właściwie używać. W tym artykule mamy zamiar wyjaśnic, jak posiadanie smartwatcha może poprawić jakość Twojego życia. Obecnie […]

Czytaj dalej